Relaksacja ma znaczenie!

Relaksacja – kluczowy element terapii i profilaktyki wypalenia zawodowego w ochronie zdrowia

Najpierw spada motywacja do pracy, którą przecież wykonywało się z powołania. Potem dochodzą niepokojące fizyczne symptomy, takie jak zaburzenia snu, częste bóle głowy czy długo utrzymujący się obniżony nastrój. Konsekwencje zaniedbania profilaktyki wypalenia zawodowego wśród pracowników ochrony zdrowia mogą być poważne – od zachorowania na depresję po poważne błędy lekarskie, które mogą stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Jak zatem skutecznie bronić się przed wypaleniem zawodowym?

Pracownikom ochrony zdrowia nie trzeba powtarzać, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W praktyce jednak ciężko skłonić np. lekarza do zadbania o własne zdrowie psychiczne lub szukania pomocy w tym zakresie. Nie zawsze konieczna jest od razu wizyta u psychoterapeuty. Sposobów na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu jest wiele i każdy może wybrać indywidualną strategię, dostosowaną do własnych potrzeb. Wśród metod, które można zacząć stosować „od zaraz” znajdziemy relaksację. Na czym polega i jakie korzyści przynosi?

Co to jest relaksacja?

Pod pojęciem „relaksacja” kryje się świadomy odpoczynek, który oznacza odcięcie się na określony czas od stresujących bodźców oraz od nadmiaru informacji. Pozwala to na rozluźnienie wewnętrznego napięcia, a w konsekwencji zmniejsza negatywne emocje, których pracownicy ochrony zdrowia doświadczają każdego dnia. Przebywanie w błogim spokoju leczy zarówno duszę jak i ciało. Relaksacja niekoniecznie musi polegać na bezczynnym siedzeniu i medytowaniu. Relaksować się można np. poprzez hobby czy ruch. Bez względu na wybór, czy to aktywności fizycznej np. biegania, jazdy na rowerze czy pracy w ogródku albo relaksu dla umysłu np. układania puzzli, gier logicznych, czytania książek, planszówek z przyjaciółmi – najbardziej kluczową kwestią jest skuteczność danej metody dla konkretnej osoby. Wielu specjalistów musi dopiero nauczyć się odpoczywać i wyciszać po pracy, aby osiągnąć pełen relaks.

Relaks kontra stres

Dopóki stres mobilizuje – na przykład w stresogennej sytuacji zmusza do reakcji „walcz albo uciekaj” –  dopóty ma właściwości przystosowawcze i stanowi wartościową reakcję na zagrożenie (tzw. stres biologiczny). Problem pojawia się w momencie, gdy stres pozostaje z nami na dłużej. W momencie, gdy trwa tygodniami lub miesiącami, można już mówić o chronicznym stresie. Stres mobilizuje krzywoliniowo – do pewnego momentu jest skutecznym motywatorem do działania, jednak po osiągnięciu pewnego poziomu paraliżuje. Niemożność jego rozładowania sprawia, że organizm nie może już prawidłowo funkcjonować. W momencie gdy człowiek odpoczywa – relaks stanowi przeciwwagę dla stresu, jest demobilizacyjną reakcją organizmu, przeciwieństwem ataku-ucieczki – poziom napięcia ulega znacznemu obniżeniu. W praktyce stan ten polega na zmniejszeniu aktywności układu sympatycznego, co przekłada się przede wszystkim na takie zmiany jak spadek zużycia tlenu przez organizm o około 10-20 proc., obniżenie ilości uderzeń serca o około 3 na minutę, zwolnienie rytmu oddychania i wzrost fal alfa w korze mózgowej. Z racji że zwykle w ciągu dnia człowiek funkcjonuje bardziej w stanie, w którym dominują fale beta, wchodzenie w stan relaksu ma olbrzymie znaczenie – organizm uwalnia się od napięć, obniża się też poziom tzw. hormonów stresu, czyli adrenaliny i norepinefryny. Stan, w którym dominują fale alfa występuje naturalnie też przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu.

Odpoczynek nie jest fanaberią

Wielu pracowników ochrony zdrowia mylnie postrzega swoją rolę – widząc siebie jako ludzi zawsze w pogotowiu, „siłaczy”, którzy muszą dźwigać na swoich barkach duże brzemię. A przecież żaden człowiek nie jest maszyną – która swoją drogą również ulegnie uszkodzeniu, jeśli będzie włączona non stop i to na najwyższych obrotach. Ignorowanie sygnałów płynących z własnego ciała i skrajne przepracowanie szybko może ściągnąć katastrofalne skutki w postaci coraz silniejszych problemów zdrowotnych i psychicznych. Bardzo ważne jest, aby na profilaktykę wypalenia zawodowego uczulać już studentów kierunków medycznych, dopiero wdrażających się do podjęcia pracy w zawodzie, aby od samego początku budować w nich odpowiednie nawyki. Lekarz czy pielęgniarka, którzy rezygnują z kolejnego dyżuru, gdy czują się wyczerpani, nie wykazują się złym podejściem do pracy – przeciwnie – udowadniają, że są odpowiedzialni, szanują zarówno własne zdrowie jak i zdrowie oraz życie pacjentów.

Gdy zwykła przerwa to za mało –  metody relaksacyjne dla medyków

Czasem chroniczny stres jest na tyle duży, że wyjście na spacer czy drzemka nie pomagają – wciąż gdzieś z tyłu głowy kołacze myśl o nierozwiązanych problemach i konfliktach. Wówczas konieczna jest nauka technik relaksacyjnych, które pozwolą prawdziwie odpocząć. Wśród skutecznych metod relaksacyjnych wymienia się m.in. technikę progresywnej relaksacji Jacobsona, trening autogenny Schultza i trening uważności. Warto przetestować różne techniki relaksacyjne i wybrać z nich taką, która najlepiej nam odpowiada. Pracownicy ochrony zdrowia powinni bezwzględnie dbać o higienę pracy. Praca ponad siły, nieregulaminowa liczba dyżurów, zbyt dużo branych na własne barki obowiązków –  to prosta droga do wypalenia zawodowego. Warto być uważnym i nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów. Jeśli poradzenie sobie z nimi przekracza nasze możliwości, to trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Wypalenie zawodowe pracowników medycznych to nie tylko problem środowiska medycznego – to problem całego społeczeństwa. Wszystkim zależy na tym, aby miał ich kto leczyć i sam był w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Redakcja MEDchart

Przeczytaj podobne artykuły

5 ćwiczeń relaksacyjnych dla pracowników medycznych
Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Poznaj 5 ćwiczeń relaksacyjnych
Redakcja MEDchart
 
Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Poznaj 5 ćwiczeń relaksacyjnych
Redakcja MEDchart
Praca pod presją czasu, zmęczenie oraz brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym sprzyjają wypaleniu zawodowemu. Wszystkich źródeł napięcia nie da się uniknąć. Warto stosować te...
czytaj więcej >  
Objawy wypalenia zawodowego – jak je rozpoznać?
Redakcja MEDchart
 
Objawy wypalenia zawodowego – jak je rozpoznać?
Redakcja MEDchart
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych uznaje syndrom wypalenia zawodowego za chorobę. Zgodnie z definicją w ICD-11 pod tym pojęciem znajdziemy syndrom wynikający z chroni...
czytaj więcej >  
Stres w zawodzie pracowników ochrony zdrowia – jak nad nim zapanować?
Redakcja MEDchart
 
Stres w zawodzie pracowników ochrony zdrowia – jak nad nim zapanować?
Redakcja MEDchart
Nie istnieją ludzie, którzy go nie doświadczają. Bywa pozytywny, jednak jego zbyt wysoki poziom znacząco utrudnia życie. Stres – bo o nim mowa –  stanowi odpowiedź organizmu na stawiane mu...
czytaj więcej >