profilaktyka wypalenia zawodowego ma znaczenie!

Profilaktyka wypalenia zawodowego w branży medycznej – co musisz wiedzieć?

Zawody medyczne, takie jak lekarz, pielęgniarka, położna czy fizjoterapeuta obarczone są ryzykiem pracy w bardzo stresujących warunkach związanych z ochroną i ratowaniem ludzkiego życia. Jednocześnie to właśnie osoby mocno zaangażowane w swoją pracę są szczególnie narażone na wystąpienie syndromu wypalenia zawodowego. Czy w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty? W jaki sposób można zapobiegać wypaleniu zawodowemu w branży medycznej?

Definicja wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe (ang. burnout) jako pierwszy opisał psychoanalityk Herbert J. Freudenberg. Zdefiniował je wówczas jako „stan, który rozwija się powoli, przez dłuższy okres przeżywania długotrwałego stresu i angażowania całej energii życiowej i który w końcowym efekcie wywiera negatywny wpływ na motywację, przekonania i zachowania”. Późniejsze definicje – np. badaczy A.M. Pinesa i E. Aronsona mówiły o „stanie fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania powodowanego przez długotrwałe zaangażowanie w sytuacje, które są obciążające pod względem emocjonalnym”. Długotrwały stres i obciążające emocjonalnie momenty stanowią chleb powszedni w pracy zawodowej pracowników medycznych. Do czego ten stan może doprowadzić?

Czy wypalenie zawodowe to choroba?

Wielu psychologów zalicza wypalenie zawodowe do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Gdy po zetknięciu się z wymagającą psychicznie pracą, walką z nadmiarem obowiązków i dużą liczbą stresujących sytuacji, początkowy zapał do działania kończy się spadkiem motywacji i poczuciem skrajnego wyczerpania, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, wówczas mówi się o syndromie wypalenia zawodowego. Skala problemu jest ogromna. Psychiatra Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, pełnomocniczka zdrowia lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, szacuje, że z [JK1] objawami wypalenia zawodowego zmaga się już co drugi lub nawet dwóch na trzech lekarzy w Polsce.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podjęła decyzję o włączeniu zespołu wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, której aktualizacja obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Zgodnie z definicją w ICD-11 jest to „syndrom wynikający z chronicznego stresu w miejscu pracy, który może w istotny sposób wpłynąć na stan zdrowia i spowodować konieczność sięgnięcia po pomoc lekarza”. Osoby cierpiące na zespół wypalenia zawodowego, mogą popaść nawet w stan głębokiej depresji.

Etapy wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać pierwsze symptomy?

Problem dotyka przede wszystkim osób, które początkowo były silnie zmotywowane i maksymalnie zaangażowane w swoją pracę, w której widziały coś więcej niż tylko sposób zarobkowania – miały poczucie misji, a praca zawodowa nadawała sensu ich egzystencji. Jednocześnie osoby te stawiały sobie duże oczekiwania, spychały na dalszy plan osobiste potrzeby i interesy, chętnie przyjmowały kolejne obowiązki i zadania. Na syndrom wypalenia zawodowego pracuje się miesiącami lub nawet latami. Ten długi czas pojawiania się syndromu wypalenia daje nam szansę zareagowania, gdy problem nie jest w pełni rozwinięty?

Wyróżniamy trzy etapy wypalenia zawodowego. Pierwszy dotyczy wyczerpania emocjonalnego. Jego objawy to poczucie nadmiernego zmęczenia i zawodowego wyeksploatowania. W kolejnej fazie dochodzi już do depersonalizacji – pracownik medyczny dystansuje się wobec pacjentów i współpracowników. Ostatni, trzeci etap charakteryzuje się przejmującym poczuciem braku osobistych osiągnięć i kompetencji związanych z pracą. Pracownik zaczyna negatywnie postrzegać siebie i ma zaniżone poczucie osobistych dokonań. Wśród objawów sygnalizujących, że dana osoba zmaga się z wypaleniem zawodowym, można wymienić też np. chroniczne zmęczenie, poczucie lęku, bezsenność, brak chęci do pracy, utratę apetytu lub przeciwnie – objadanie się, problemy trawienne, wycofanie i apatię.

O ile z pierwszymi objawami pracownik potrafi zwykle sobie samodzielnie poradzić, o tyle długotrwały stan wyczerpania fizycznego i psychicznego, może prowadzić do poważnych konsekwencji np. zachorowania na depresję i konieczności rezygnacji z pracy. W takim wypadku należy poszukać pomocy specjalisty.

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Im szybsza reakcja na niepokojące sygnały płynące z ciała, tym większa szansa na proste rozwiązanie problemu. Oto lista wskazówek stanowiących profilaktykę w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu.

  1.   Zadbaj o balans życiowy. Warto starać się o zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Należy wygospodarować czas dla rodziny, na spotkania z przyjaciółmi i czas na hobby. Między braniem np. jeden za drugim dyżurów w szpitalu musi wystąpić przerwa na regenerację.
  2.   Postaw na ćwiczenia fizyczne. Dbanie o kondycję i regularny wysiłek to nie tylko sposób na szczupłą sylwetkę, lecz również skuteczna metoda radzenia sobie ze stresem. Warto znaleźć dyscyplinę, która nam odpowiada, np. bieganie, rower, spacer, i wygospodarować na nie czas – choćby godzinę dziennie. To nie fanaberia, a zdrowotna konieczność.
  3.   Pamiętaj o higienie snu. Ilość i jakość snu ma znaczenie, bo pozwala on ciału się zregenerować i odpoczywać. Po pierwsze, warto sobie uświadomić ile faktycznie śpimy. Pomocne w ocenie jakości bywają aplikacje w opaskach sportowych i smartwatchach. W miarę możliwości należy kłaść się wcześniej spać, przed udaniem na spoczynek warto przewietrzyć pokój, a także unikać używania telefonów komórkowych i oglądania telewizji – urządzenia te emitują niebieskie światło, które utrudnia zasypianie.
  4.   Nie zapominaj o urlopie – nie ma efektywnej pracy bez wypoczynku i regeneracji. Nawet w szczycie pandemii lekarze byli oddelegowywani na urlop – dla własnego dobra i dobra pacjentów! Wyjeżdżając choćby na kilkudniowe wakacje, należy bezwzględnie zostawić wszelkie sprawy zawodowe w gabinecie lub placówce medycznej. Żadnego sprawdzania maili na urlopie.
  5.   Nie pracuj ponad siły – bezwzględnie zadbaj o higienę pracy. Nie warto zgrywać siłacza, który bierze na siebie zbyt wiele obowiązków. Notoryczna praca po godzinach, praca ponad siły to prosta droga do wypalenia zawodowego. Czasem sygnałem alarmowym mogą być poważne konsekwencje zdrowotne np. depresja, zawał.
  6.   Porozmawiaj. Gdy praca przestaje sprawiać przyjemność, a rośnie poczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego – warto poszukać pomocy. Na początek można się zwierzyć zaufanej osobie, przeanalizować z nią jak bardzo praca ma na nas negatywny wpływ. Jeśli to nie pomaga, lub w najbliższym otoczeniu nie znajdujemy takiej osoby – dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z psychologiem.

 

Wypaleniu zawodowemu można przeciwdziałać. Najważniejsze to, aby pozostać uważnym na płynące z ciała komunikaty i nie lekceważyć niepokojących objawów. Każdy ma prawo do słabości, a jednocześnie jest w stanie odnaleźć w sobie siłę, aby z nimi walczyć. W momencie, gdy poradzenie sobie z problemami przerasta możliwości pracownika, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Jeżeli cokolwiek wzbudza nasz niepokój – reagujmy. W końcu wypalenie zawodowe pracowników medycznych to nie tylko problem danego lekarza, pielęgniarki lub całego środowiska medycznego – to problem całego społeczeństwa, któremu pracownicy medyczni niosą na co dzień pomoc. W interesie nas wszystkich jest, aby system działał prawidłowo, a pracownicy byli szczęśliwi – szczęśliwy specjalista ochrony zdrowia leczy lepiej!

Redakcja MEDchart